"Реальна небезпека для російської опозиції - фізична ліквідація" - Володимир Кара-Мурза-молодший

Можливості російської опозиції об`єднати маси в країні, щоб створити реальну альтернативу режиму Путіна, викликають непідробний інтерес на Заході. За океаном зацікавлені у послідовному і передбачуваному керівництві у Кремлі, яке розділяє цінності демократії та прав людини. Але що ж насправді сьогодні являє собою російська опозиція, і чи готова вона "посунути" чинний режим? Це стало одним із питань, яке обговорювалося напередодні у Вашингтоні на конференції за участю відомих російських політиків. Серед промовців був заступник голови Партії Народної Свободи (ПАРНАС), координатор громадського руху «Відкрита Росія» Володимир Кара-Мурза - молодший, який тільки недавно одужав після важкого отруєння невідомою отрутою в центрі Москви. В ексклюзивному інтерв`ю Укрінформу він розповів більш детально про те, чого варто чекати від Путіна, наскільки сильні його позиції в Кремлі, як в Росії виглядають перспективи Мінських угод, а також про багато іншого.

 

- На початку цього тижня Володимир Путін оголосив про виведення основної частини російського контингенту з Сирії. Як ви думаєте, які головні причини цього рішення президента РФ?

- Знаєте, як і всі зовнішньополітичні авантюри нинішнього режиму в Росії, зокрема сирійська, мають внутрішні причини. Наприклад, агресія по відношенню до України, на мій погляд, була викликана страхом перед можливим повторенням Майдану в Росії і небажанням, аби приклад України сприймався позитивно. Сирійська авантюра, в свою чергу, з`явилася тоді, коли Україна втратила свою "пропагандистську" цінність, оскільки в Кремлі стало зрозуміло, що загрузли, і ніякої "Новоросії" не вийшло. Тому потрібна була нова пропагандистська картинка, і на якийсь час такою картинкою стала Сирія. Було багато репортажів про вильоти, авіабази, щоденні звіти, проте, зрештою, і це перестало працювати. А економічна ситуація залишається дуже складною.

- Тобто ви вважаєте, що з боку Путіна можлива якась чергова авантюра після Сирії для створення пропагандистської картинки?

- Мені дуже важко щось прогнозувати за людей, які наразі керують нашою країною. Як правило, подібні режими потребують підтримки перманентного напруження, у постійному пошуку зовнішніх ворогів. Однак, як ми знаємо з історії, врешті-решт така тактика перестає працювати - це нескінченно продовжувати неможливо. Ми пам`ятаємо, як радянський режим у підсумку "надірвався" на афганській авантюрі, і путінський режим теж надірветься на черговій своїй авантюрі, яку він затіває з пропагандистськими та мілітаристськими цілями.

Дивлячись на телетрансляції з Путіним, у зарубіжного глядача може скластися враження, що в Росії влада монолітна. Але, водночас, у ЗМІ дедалі частіше просочується інформація про внутрішню конкуренцію у владі, і що режим не такий міцний, як здається. Яка ваше думка з цього приводу?

- Думаю, така міцність - це просто зовнішня видимість. Якщо в Росії почнуться серйозні зрушення у суспільстві, то ми дуже швидко побачимо, що ця міцність нічого з себе не являє. Давайте згадаємо, коли 120 тис. осіб стояли у нас на проспекті Сахарова в Москві у грудні 2011 року після сфальсифікованих виборів. Там, на цій площі був і Олексій Кудрін, і Михайло Прохоров. На підтримку протестувальників висловився пан Чубайс. Це всі ті люди, які безпосередньо пов`язані з нинішньою владою і особисто з Володимиром Путіним. Але при всьому цьому, в той момент, коли здалося, що ось-ось дійсно щось може зрушитися, ці політики пішли до тисяч, які вийшли на вулиці. Це було першим знаком того, що в так званих "елітах" цілком можливі внутрішні переміщення. Я думаю, що достатньо буде ще одного такого серйозного суспільного поштовху, і вся конструкція нинішнього режиму посиплеться.

- У такому разі, хто може прийти на місце Путіна?

- Це питання на мільйон доларів, як кажуть американці. У Росії такі речі неможливо передбачити. Єдине, що можна передбачити, що нинішньому режиму залишилося проіснувати максимум кілька років, якщо не буде якихось додаткових потрясінь. Це пов`язано з ускладненням економічної ситуації, що, власне, і виникло внаслідок дій режиму. Це і санкції, і контрсанкції, і ті ж зовнішньополітичні авантюри, що весь час змінюються, так і просто втома величезної кількості людей. Путін при владі вже 16 років, і це ціле покоління. Люди, які вперше підуть голосувати на президентських виборах в Росії у 2018 році, це будуть люди, які народилися при Путіні. Так було при Брежнєві, а зараз все-таки XXI століття.

По персоналіях зараз говорити абсолютно безглуздо, але ви і так добре знаєте яскравих представників російської опозиції сьогодні. Думаю, не відкрию Америку, якщо скажу, що, безумовно, Михайло Ходорковський, як я вважаю, буде відігравати досить серйозну роль у формуванні майбутньої постпутінської Росії, та й інші імена теж у всіх на слуху.

- Який тиск сьогодні відчуває опозиція в Росії?

- Я думаю, що сьогодні можна говорити про те, що у нас в країні існує не м`який, а жорсткий авторитарний режим з елементами персональної диктатури. У нас десятки політичних в`язнів - за даними Правозахисного центру "Меморіал" вже 53 особи. У нас 16 років не було чесних і вільних виборів - якщо ми візьмемо оцінки ОБСЄ і Ради Європи, то з 2000-го року не було жодного разу. У нас опозиція з виборів знімається, у нас вибори супроводжуються адміністративним ресурсом, фальсифікаціями, у нас жорстка цензура й пропаганда у ЗМІ.

Але, на жаль, це все вже не є серйозною небезпекою для тих, хто протистоїть режиму. Два тижні тому була сумна річниця вбивства, показової страти нашого товариша, лідера російської опозиції Бориса Нємцова безпосередньо під стінами Кремля. Це був сигнал усім, що якщо ми можемо вчинити так з лідером опозиції, то з усіма вами ми можемо зробити абсолютно все, що завгодно. Але ось і я на собі відчув минулого року те, що вони здатні робити. Але при цьому я завжди згадую слова відомого радянського дисидента Володимира Буковського, і це, напевно, найдивніша річ про Росію. Він сказав, що в кожну епоху, в кожний історичний відрізок часу, хоч би як було важко, хоч би який тиск чинився, хоч би якою жорсткою була диктатура, все одно в країні знаходяться люди, які не готові це терпіти, але готові захищати свої права і свою гідність. Я зараз багато їжджу по Росії, по регіонах, я бачу цих людей - їх дійсно дуже багато, і наше завдання полягає у тому, щоб вперше за багато років повернути цим людям політичний голос у вирішенні майбутнього власної країни. Адже багато років у них такої можливості не було й наразі немає.

У перших рядах тиску на російську опозицію сьогодні ми бачимо лідера Чечні Рамзана Кадирова. І схоже, що у Кремлі схвалюють його дії. Якою є роль цієї фігури насправді?

- Ми дійсно бачимо, що Кадирівський режим використовується Кремлем як опричнина, ціпні пси для атаки на опозицію. І це багато в чому заохочується тією безкарністю, яку ми бачимо навколо вбивства Бориса Нємцова. Притому, що абсолютно очевидні зв`язки між імовірними виконавцями, які зараз знаходяться під арештом, і громадянином Кадировим. Наприклад, імовірний кілер безпосередньо служив у підрозділі МВС, який підпорядковується Кадирову. Але він (лідер Чечні - ред.) навіть формально жодного разу не був допитаний за цей рік, тому продовжує виступати з публічними погрозами на адресу опонентів Кремля. Наприклад, кілька тижнів тому поставив відео, де ми з Касьяновим у прицілі снайперської гвинтівки з коментарем "Хто не зрозумів, той зрозуміє". І ще було багато таких моментів, наприклад, мітинг у Грозному, де були плакати проти «ворогів», «п`ятої колони» тощо. І не тільки сам Кадиров демонструє таку поведінку, а і його оточення - той же Даудов та інші його поплічники.

Тому, да, влада їх використовує в якості опричнини та ціпних псів, і мені здається, у цьому криється дуже гірка й жорстока іронія. Згадаймо історію взаємин нинішнього кремлівського режиму та Чечні, згадаємо, що нинішній президент - пан Путін - приходив до влади на фоні килимових бомбардувань чеченських міст та сіл. І ті, хто тоді захищав чеченський народ від знищення - це були демократичні сили Росії, демократична опозиція. Сьогодні саме чеченці використовуються Кремлем в якості першої лінії атаки на демократичну опозицію. І мені бачиться страшна іронія у цьому.

- На вашу думку, у вбивстві Бориса Нємцова, яке сталося, як ви говорите, під стінами Кремля, замішані лише люди Кадирова? Чи все ж таки йдеться про російські спецслужби?

- Я ні на мить не припускаю, що демонстративний розстріл лідера російської опозиції за двісті метрів від кремлівської стіни - у найбільш, мабуть, захищеному периметрі не тільки Москви, а й усієї Європи - що це може бути результатом якоїсь самодіяльності. Це все було добре скоординовано, узгоджено, і я абсолютно впевнений, що настане день, коли ми точно дізнаємося, хто був не тільки виконавцем, а й організатором та замовником. Ці люди понесуть повну відповідальність в рамках російського закону. Якщо цього не станеться за нинішньої влади, значить, це відбудеться за наступної. Я в цьому не сумніваюся.

- Давайте поговоримо про українське питання. Як Ви бачите перспективи розвитку ситуації з Мінським процесом?

- Я думаю, що пан Путін вже давно зрозумів, що його проект із назвою "Новоросія" провалився, не вийшло переможної ходи по восьми східних регіонах України. Його зусиллями це перетворилося на болото, яке необхідно постійно підживлювати і грошима, і зброєю, і бойовиками. Я думаю, що зараз Путін намагається всіляко втиснути цей проблемний регіон назад в Україну, щоб це була її відповідальність, а не Росії. При цьому видно його бажання, щоб усі ті, хто зараз є так званими "сепаратистами", набули нового політичного статусу. Принаймні, я так розумію те, чого насправді хоче домогтися Кремль в Мінських угодах.

Я не думаю, що Путін сам зацікавлений у подальшому нарощуванні цього конфлікту, оскільки, нарешті, через багато часу Західний світ виступив єдиним фронтом і досить жорстко з цього питання. Мені здається, що Путін буде зараз намагатися примусити Україну забрати назад ці так звані "народні республіки", але вже з сепаратистами, які насправді є де-факто представниками кремлівського оточення. Тепер Кремль хоче зробити їх частиною внутрішньополітичної системи України. Думаю, нинішня стратегія Путіна полягає саме у цьому.

- Як у Росії сприймається процес над Надією Савченко?

- Коли вона озвучила останнє слово минулого тижня, були мітинги на її підтримку. У Москві та Петербурзі десятки людей було затримано, заарештовано, тому що природно, мітинги не були санкціоновані. Велика кількість людей в Росії їй співчувають, підтримують її, захоплюються її сміливістю. Мені хочеться вірити, що все у неї буде добре, і хочеться думати, що ті розмови про можливий обмін, які наразі ведуться, мають під собою якісь підстави.
 

читайте також