Як правильно робити вихід з посту

В останні дні Великого Посту, після якого розпочнеться святкування Пасхи, дієтологи попереджають про небезпеку, що може виникнути під час різкої зміни харчового раціону.

Для всіх людей, які дотримуються посту, існують одні й ті ж поради з харчування, якими в жодному разі не варто нехтувати. Важливе значення такі рекомендації мають для хворих із хронічними захворюваннями серцево-судинної, дихальної, травної, ендокринної та сечовидільної систем, виникнення та перебіг яких тісно пов’язані з харчуванням.

Надмірне споживання тваринної їжі, яка присутня у великій кількості на святкових столах у кожній українській родині, разом із вживанням алкоголю може спричинити різке погіршення стану здоров’я, обумовити загострення існуючих хронічних хвороб та викликати ускладнення.

Навіть здорові люди часто провокують розлади у функціональному стані організму внаслідок стрімкої зміни раціону харчування після закінчення посту. Тому помірне, поступове і зважене розширення набору продуктів та їх кількості необхідне всім без винятку.

Варто дотримуватись наступних правил:

1. Кількість їжі, яка споживається за святковим столом, не повинна бути надмірною. Краще припинити їсти, коли ще залишається невеличке відчуття голоду. Не слід намагатися з’їсти більше за допомогою лікарських засобів. Останні здатні лише частково покращити перетравлення їжі та не можуть запобігти розвитку наслідків переїдання;

2. Свідомий та розумний вибір безпечних та корисних продуктів за святковим столом повинен включати переважно рибу і продукти рослинного походження – фрукти, овочі та злакові.

3. Вживання тваринної їжі за святковим столом повинно бути обмеженим, не слід вживати понад 150-200 грамів м’яса (особливо жирного), більше одного яйця та надмір соусів (в т.ч. майонезу), які містять велику кількість тваринних жирів;

4. Особлива обережність необхідна у вживанні алкоголю. Адже, отруєння алкоголем займає перше місце серед причин госпіталізації українців у святкові дні разом із підвищеним травматизмом, випадки якого також пов’язані з алкогольним сп’янінням. Алкоголь взагалі не повинен вживатись без їжі і кількість його повинна бути значно обмежена;

5. Вихід з посту потребує максимальної обережності у вразливих категорій населення, до яких передусім належать особи похилого віку та хворі з хронічними захворюваннями органів травлення. Додавання риби та м’ясних продуктів до пісних страв, що стали протягом посту звичними, повинно відбуватись дуже повільно.

Наведені п’ять правил не можна вважати вичерпними та універсальними для всіх. Якщо ви маєте хронічні хвороби, варто обговорити з вашим лікарем особливості харчування після закінчення дотримання пісної дієти.  

читайте також