Деканоідзе: "Переатестація правоохоронців - не формальність"

Переатестація всіх поліцейських України закінчиться за 6 місяців, а на реформу структури загалом треба до п’яти років. Про це заявила в інтерв’ю Радіо Свобода глава Національної поліції Хатія Деканоїдзе. Статистику «відсіяних» правоохоронців вона пообіцяла навести через кілька днів, переконуючи, що не кожен український міліціонер був хабарником і «кришував» бізнес. Також шеф Нацполіції сподівається, що до червня патрульна поліція діятиме у 29 основних українських містах. А у містечках і селах починають працювати групи реагування. Їхнє завдання – прибуття на місце злочину максимум за 20 хвилин. Водночас Хатія Деканоїдзе розповіла, що прийде на заміну таким рудиментам радянської міліції, як райвідділки та ДАІ.


Пані Деканоідзе, групи швидкого реагування – це, власне, не патрульна поліції?

- Це була дуже хороша подія. Тому що який головний принцип поліції? Як працює поліція? Поліція повинна працювати і працює, щоб орієнтуватися на суспільство, щоб не тільки люди, які живуть у місті, де задіяна патрульна поліція, а які живуть і в маленьких містечках, наприклад, як Біла Церква, які живуть в селах, теж розуміли, що коли кожна людина телефонує до поліції за номером «102», що виїжджає наряд, який завжди відповідатиме за безпеку і відповідатиме на ті виклики, які є у людей.Ні, вони – не патрульна поліція. Патрульна поліція, як ми вже звикли, хлопці, які вже працюють у Києві, у Львові, в Одесі, у великих містах, в маленьких теж, в Івано-Франківську, в Ужгороді, у Луцьку ми запускаємо. До червня, я дуже сподіваюся, запустимо. 29 міст патрульна поліція перекриє.

Але патрульна поліція буде функціонувати в основних містах. Але групи швидкого реагування – це групи, які реально функціонуватимуть в маленьких обласних центрах, у маленьких містечках і в селах. Ви вірно відповіли, що найголовніший принцип – це швидкість. Людина телефонує на «102», наприклад, у місто, де задіяні ці групи швидкого реагування, група виїжджає, у середньому за 7 хв у цілі, а в селах, а це масштаби, дороги і так далі, то від 15 до 20 хв. У маленьких містах існує і функціонуватиме кол-центр «102».

Коли ми створювали патрульну поліцію, то що там було найголовніше? Що у хлопців були камери, ще таблети, і в автівках вони отримували завдання…

У нас є функції покарання, тому що реально ми повинні боротися з криміналом, ми реально повинні боротися з корупцією. У нас найголовніший принцип – це те, щоб ми розуміли людей.


– Сервіс? У хорошому сенсі слова.

– Так, сервіс. Це дуже важливо.

Як функціонує сучасна поліція? Сучасна поліція чітко розуміє, чого хоче суспільство, щоб ми з суспільством були партнерами. Розумієте?

– «Не караючим кийком держави». У радянському сенсі – ні?

– Поліція – це сервіс в першу чергу. Поліція – це довіра людей. Тому що, який найголовніший механізм того, наприклад, як оцінюється робота поліції? Це обов’язково довіра від Вас, від Вашої тещі, яка живе, довіра від людей, які реально розуміють, що поліція їх захищає.

– Це ж, власне, закон президент Порошенко підписав ще в серпні –про Національну поліцію України. Чимало наших читачів, глядачів, слухачів хочуть уточнити: Ви – шеф Національної поліції. А Арсен Аваков – міністр внутрішніх справ. Яка між вами різниця?

– Це в законі дуже чітко розписано. В законі розписано, що міністр займається політичними речами, бюджетом, лобіює всі моменти, які стосуються Нацполіції. А Нацполіція займається суто поліцейською роботою.

Наприклад, коли у мене часто запитують: яка ви людина, чи ви не займаєтеся політикою, що ви думаєте, куди ви хочете, яке у вас майбутнє, я завжди журналістам відповідаю, всім моїм друзям, які запитують: я – перший поліцейський, я – поліцейський-технократ, який повинен займатися відносно поліцією і повинен зробити все, щоб поліція заслуговувала на довіру людей.

Тому що є три критерії, за якими оцінюється робота поліції. Перше – це довіра. Це обов’язково. Жодна статистика не допоможе. Розумієте? Якщо відсутня довіра, то жодна статистика не допоможе. Друге – це довіра бізнесу. Тому що як було? Прийшов якийсь міліціонер, постукав у двері і сказав: я тут, виносьте.

– «Кришування».

– Так. Щоб у нас була довіра бізнесу. Тому що бізнес – це дуже важлива складова у розвиткові держави.

- І третій пункт – це те, щоб кожен співробітник оцінював свого начальника і дії Нацполіції нормально і добре. Тому що ми теж повинні запитувати у наших співробітників, які у вас проблеми, які у вас моменти, які у вас помилки.

– Як це відбувається? Це якесь опитування?

– Звісно. Звісно опитування. Наприклад, наприкінці лютого ми запускаємо дуже велике соціологічне опитування в усіх обласних центрах, у кожному місті. Ми вже домовляємося з нашими донорами, зокрема з ЄС, які нам обіцяли, що вони сплачуватимуть за послуги соцслужбам за незалежні опитування. Це надважливо. Ми запускаємо опитування, і ми розуміємо, наприклад, що реально у місті Х люди довіряють, або відсоток довіри ось такий.

Щодо опитування співробітників, то це обов’язково. Тому що, якщо ми вимагаємо високих стандартів… Ви ж знаєте, що ми запустили процес переатестації, майже завершили. Я пізніше розповім. Ми вимагаємо високих стандартів. Ми вже впроваджували високі стандарти, коли започаткували патрульну службу. Люди вже звикли. Але якщо ми вимагаємо високих стандартів, ми маємо створити нормальні умови роботи для поліцейських. Ви ж розумієте.

– Так. Та ж сама зарплата, наприклад.

- Ми вже підвищили зарплату. Людина після переатестації отримає нормальну зарплату. Наймолодший співробітник, який тільки що прийшов у поліцію, отримує від 4 до 5 тисяч гривень. Але вони отримували 2100 або ж 2150, а зараз отримуватимуть ось таку зарплату. Ну, звісно, ранжування зарплати йде догори.

– А як відбувається переатестація? Які складнощі? Важливий момент, окрім поліграфа, Ви самі заявляли, що тестування професійних навичок і оцінювання аналітичних здібностей працівників.

Раніше, ми ж знаємо, міліція – це «сержант Петренко», який був поширеним персонажем анекдотів в сенсі свого інтелектуального рівня. Зараз інша ситуація?

– Так. Атестація – це складна процедура. Ми у жодному випадку не запустили формальну переатестацію. Тому що Ви щойно самі згадали. Як відбулося в Росії? Всіх з міліції перейменували у поліцію – всі відразу стали поліцейськими. Але нічого не відбулося. Очищення не було.

Після 7 листопада всі співробітники, які почали працювати з Нацполіцією України, були призначені на тимчасові посади. Після переатестації вдалої вони вже будуть призначені на постійні посади. Це дуже важливо, щоб ми знали про цей момент.

– А можна назвати відсоток тих, кого «відсіяли»?

– Ми цю статистику озвучимо за 3-4 дні, коли у нас буде великий брифінг. Тому що всі в очікуванні на статистику, наприклад, щодо наших співробітників, який «відсів», які люди, керівники і так далі.

– Сам процес переатестації коли завершиться по всій Україні?

– Зараз ми завершуємо процес у Хмельницькій області. Запускаємо менші області порівняно, тобто Волинь, незабаром буде Західна Україна. Потім Одеса, Миколаїв, Харків. Піде ось атак. А я так гадаю, що за шість місяців переатестація закінчиться.

Але найголовніше (я знову хочу сказати ці слова), що це не формальна переатестація. Це те, що необхідно очистити ряди. Я не хочу, щоб наші глядачі подумали, що зараз я пафосно говорю, але я завжди з великим оптимізмом дивлюся на майбутнє поліцейських і Національної поліції України. Знаєте, чому? Тому що ми вже довела раз, що можна створити…

– Копи?

– Так, патрульну поліцію, де реально хлопці навіть не розуміють, що таке корупція. Вони просто не знають. Навіть немає в нас таких інцидентів. Був один інцидент. Але там навіть напарник прийшов і сказав: що ось… Ментальність інша. Прийшло нове покоління. Прийшли хлопці, які стояли на Майдані. Прийшли люди, які просто хотіли змінити країну. Вони прийшли і зробили це.

– Активісти «Громадського люстраційного комітету» заявляли, що до пана Олександра Вакуленка є претензії. Мовляв, за часів Януковича він був заступником голови міліції Івано-Франківщини. Ви тоді відповіли: будуть факти – я їх розгляну.

Є факти? Ви залишаєте пана Вакуленка своїм заступником?

– Є така приказка в Грузії, я думаю, що і в Україні є, що всі розуміють футбол і політику. Я додала б зараз, що і поліцію. Тому що поліцейський – це людина, яку в першу чергу бачить суспільство.

– Ось всі ці «знамениті» (в лапках) РВВС, районні відділки внутрішніх справ, які з радянських часів десятиріччями існували. Вони залишаться чи будуть реформовані?

– Ми перейшли на «кущовий» принцип – об’єднали більшість адміністративного штату, міських райвідділків, великих райвідділків. Наприклад, у Київській області, як ми про Білу Церкву вели мову, було близько 27 районних відділки, а зараз ми створили 11. Перше – це оптимізація штату. Друге…

– … яка передбачає у тому числі можливе скорочення?

– … це вже відбулося. Це оптимізація штату. Друге – це оперативне, швидке географічне реагування. Тому що ми всі розуміємо, що «роздутий» штат – нам не допомога. Тому що реально необхідно оптимізувати, треба дивитися реально і треба дивитися на те, що ми розвиваємося у сучасному керунку.

Ось що значить європейські стандарти в поліції? Як працюють цивільні поліцейські? Вони працюють так, що люди довіряють. Чому довіряють? Тому що у них конкретний результат – вони йдуть вперед, і вони просто служать державі і народу. Ось це найголовніше!

Я думаю, що цивільна поліція, яка у нас вже… Ну, у мене часто запитують: коли у нас нарешті буде нормальна поліція, яка запрацює? Тому що зараз люди трішки заплуталися. Вони думають, що патрульна поліція – це є тільки поліція. Ні. Національна поліція України – це всі структури, які перейшли після 7 листопада і стали частиною Національної поліції України. Зараз найголовніше наше завдання – якщо ми створити такий високий стандарт, щоб всі підтягувалися до цих високих стандартів. Це найголовніший момент.

І коли у мене часто запитують, наприклад, які складнощі, коли буде реально функціонувати нормально, я думаю, що… Три місяця. Ось зараз Ви пригадали, що я тут працюю три місяці. Я думаю, що ніхто не уявляє, що можна зробити якісь дуже масштабні кроки за три місяці, за шість місяців чи за рік. Тому що це дуже велика країна.

– А коли ж? Коли Ви зможете сказати, що Ваша місія в Україні у цьому плані виконана?

– Це дуже гучно сказано. Але, я так сказала б, нормальне функціонування, нормальні кадри, хороший відбір, хороші тренінги, хорошу структуру, залучення хороших людей, відбір хороших професіоналів на місцях, я думаю, що це – від трьох до п’яти років. Це наймінімальніші терміни.

Коли дуже часто говорять про те, де знайти людей, де їх шукати, тому що так, зарплата невелика, відповідальність дуже велика…

– Де?

– Давайте скажемо так. Перший напрямок – ми вже довели, що є докази, що можна, нормальний студент, який закінчив університет, став хорошим поліцейським, чесним поліцейським. Можливо, у них є помилки, проблеми. А у кого немає помилок і проблем? Але з часом вони стануть справжніми копами, давайте так скажемо, які реально, чесно служать українському народу.

І друге. Всередині системи. Звісно, це важливо дуже. Знову ж таки говорю про те, що є дуже багато професійних кадрів, які реально працювали дуже довго, працювали нормально, працювали добре, ніхто не запитував у них ніколи, що їм потрібно.

– Тобто, не кожен український міліціонер був хабарником, не кожен «кришував»?

– Я впевнена у цьому. Я більше, ніж впевнена у цьому. Треба знайти таких людей.

ДАІ. Що буде з нею? Ми бачимо, що самі копи здійснюють у Києві контроль над дотриманням правил дорожнього руху. Але ДАІшників теж можна зустріти за межами міста. Це як? Вони паралельно існують?

– Поки так. Ми йдемо вперед, але, на жаль, не так швидко, як вам того хотілося б і мені хотілося б. Тому що це великі ресурси, це великі затрати, людські ресурси і так далі. І треба ще знайти нових людей, тому що ми робимо відбір по містах.

Давайте скажемо так, що поступово-поступово ми будемо залучати патрульну поліцію, так звану «поліцію трас», залучати патрульну поліцію по міжнародних і національних трасах України. І поступово будемо витісняти цей рудимент (ДАІ – ред.), який ми вже й не дуже добре сприймаємо. І ось поступово, як патрульна поліція буде задіяна у всіх 29 містах, ми будемо з’єднувати ось такі траси національні.

– Цей процес вже розпочався?

– Цей процес вже розпочався. Ви, напевне, знаєте, що ми задіяли патрульну поліцію на трасі «Київ-Житомир». Кілька днів тому на телеефірах був процес. І коли у Львові ми розпустили ДАІ, а реально там запустили патрульну поліцію. І ставлення дуже хороше.

– Коли може завершитися цей процес? Чи це не просто сказати?

– Для цих патрульних буде ще окремий відбір. Тому що нам, на жаль, поки що не вистачає людей, щоб закривати і міста, і закривати міжнародні траси. Тому що знову ж таки, виходячи з географії, виходячи з масштабності нашої країни, нам необхідно дуже багато людського ресурсу.

Я думаю, що впродовж кількох місяців ми покриватимемо значну частину міжрегіональних трас, національних і міжнародних. Але в маленьких містах і в селах, ми вже сказали, що ми задіюватимемо і групи швидкого реагування.

І незабаром ми говоритимемо про нашу нову концепцію дільничних. Це інспектори. Це людина, яка має стати «серцем» поліції, тому що це людина, яка має реагувати на все в маленьких містах. Це людина, яка має розуміти дуже добре громаду.

– У цьому плані теж почався процес?

– Так, почнеться процес. Тому що, я ще раз говорю, для цього потрібно дуже багато ресурсів, і людських. І найголовніше, щоб люди, які… Ну, створити такого універсального поліцейського, інспектор-поліцейський, який реально розуміє, що коїться у нього в районі, який реально розуміє, що десь в будиночку живе бабуся, якій необхідна допомога у кожну хвилину, який тісно співпрацює з складними дітьми.

У Грузії вашій команді це вдалося. Чим Україна гірше? Нічим не гірше! Країна більша…

– Наша країна прекрасна! Більша. Трішки більша. Не трішки…

– Жодних «зрад» , має бути перемога?

– Перемога буде обов’язково! 

читайте також