"Світ схильний забувати про існуючі кризи на фоні появи нових"- Еббот

Наприкінці грудня минулого року було утворено Міжнародну дорадчу раду (МДР) при Президенті України, що має сприяти впровадженню реформ у країні на основі найкращого зарубіжного досвіду. Нещодавно у Києві під головуванням глави держави Петра Порошенка відбулося перше інаугураційне засідання МДР, в якому, серед інших авторитетних світових діячів, взяв участь і екс-прем`єр Австралії Тоні Ебботт.

Саме уряд Ебботта у 2014 році беззастережно засудив російську агресію проти України і одним із перших серед країн Тихоокеанського регіону ввів санкції проти РФ та надав нашій державі матеріально-технічну допомогу. Особисто Т.Ебботт відзначився жорсткою риторикою на адресу РФ та Володимира Путіна під час проведення саміту «великої двадцятки» в Австралії у 2014 році. Застосований ним термін «shirtfront» (зіткнення із суперником з метою повалити його на землю) навіть став «словом року» у словнику Маккуорі.

Засідання ради було проведене у стислі терміни, а тому поспілкуватися з містером Ебботтом у Києві не вдалося. Проте він погодився коротко відповісти на питання кореспондента Укрінформу в Австралії стосовно результатів МДР та українсько-австралійських взаємин загалом.

- Нещодавно ви літали до Києва, щоб взяти участь у першому засіданні Міжнародної дорадчої ради при Президентові України, членом якої ви є. Як оцінюєте цю ініціативу українського керівництва та потенціал такого форуму?

- Безумовно, це хороша ініціатива, оскільки вона дозволяє залучити до процесу реформ людей ззовні, людей, які симпатизують українському уряду і хочуть допомогти. Крім того, це допомагає нагадати світові про те, що програма реформ в Україні триває.

- Австралія підтримала Україну в найскладніший час, однак зараз здається, що через кризу в Сирії, події у Південно-Китайському морі Україна зникла із зовнішньо-політичних «радарів» Австралії. Чи можна розглядати ваш візит як свідчення незмінної підтримки Австралією України?

- Справа в тому, що світ схильний забувати про існуючі кризи на фоні появи нових, навіть якщо попередні продовжують тривати. Але я вважаю, що це велика помилка і небезпека. У випадку з Україною я переконаний, що світове співтовариство повинне продовжувати цивільну та військову підтримку вашої держави, принаймні допоки загроза з боку Росії триває.

- До речі, про кризи - у своїй статті «Ігноруючи Україну, ми допомагаємо Росії», опублікованій нещодавно у Herald Sun, ви писали про те, що, у зв`язку зі згортанням російської військової присутності в Сирії, «Путін може знову спробувати пограти м`язами», що саме малося на увазі?

- Я дійсно вважаю, що після Близького Сходу найбільшою загрозою для миру і свободи у світі є агресія Росії проти своїх сусідів. Під час перебування у Києві я був поінформований про те, що зараз уздовж лінії зіткнення на сході вашої країни близько 60 тисяч українських військових протистоять понад 45 тисячам заколотників, з яких близько 10 тисяч є співробітниками російських спецслужб. Окрім них, як мінімум 50 тисяч російських солдатів мобілізовані у бойові групи по той бік офіційного кордону.

- Ви також казали, що «небезпека полягає в тому, що світ у цілому може втратити інтерес до України, коли його підтримка є найбільш потрібною»...

- Так, це правда, така небезпека існує. Ми знаємо, що МВФ надав фінансову підтримку українському уряду, ЄС сприяє розбудові громадянського суспільства, США і Великобританія допомагають тренувати українську армію. Проте деякі європейські країни хочуть відмовитися від санкцій проти Росії. Здійснюється тиск на Україну, щоб змусити її провести місцеві вибори за Мінськими домовленостями. Однак, незважаючи на угоду про припинення вогню, перемир`я є частковим, і результати виборів на бунтівних територіях навряд чи будуть об`єктивними.

Через страх перед Путіним жодна країна не була готова продавати Україні навіть оборонну зброю. Важко зрозуміти, чому законному демократичному уряду, який перебуває під реальною загрозою, було відмовлено в протитанкових і зенітних озброєннях, які Захід так легко надає моджахедам в Афганістані.

Як я вже відзначав у своїх коментарях щодо РФ, при такій великій кількості проблем у світі, останнє, що усім нам зараз потрібно - це потужна країна, яка поширює свій влив за допомогою війни.

- Катастрофа літака МН17 дуже зблизила наші народи. Для багатьох австралійців вона стала початком усвідомлення масштабів збройної агресії Росії проти України. Після російського вето у РБ ООН щодо створення міжнародного трибуналу досі немає механізму притягнення винних до відповідальності. Які варіанти вирішення цього питання бачить Австралія?

- Це дуже чутливе питання, яке не можна залишати без відповіді. Необхідно знову повернутися до його розгляду і переглянути можливі варіанти притягнення винних до відповідальності. Рішення повинно бути прийняте із врахуванням оприлюднених результатів розслідування кримінальної справи, яке здійснює нідерландська сторона.

- Саме за час вашого прем`єрства відбувся перший візит в Австралію президента України. Як ви оцінюєте виконання заявленого під час візиту порядку денного, які проекти двостороннього співробітництва вважаєте найперспективнішими на сучасному етапі?

- Я дуже сподіваюся, що обсяги австралійських інвестицій в економіку України зростатимуть, адже для цього є всі передумови. Окрім того, маю надію, що Угода між Урядом України та Урядом Австралії про співробітництво в галузі використання ядерної енергії в мирних цілях (планується до підписання в рамках Вашингтонського саміту з питань ядерної безпеки наприкінці цього місяця - авт.) дозволить Австралії постачати ядерне паливо на український ринок, тим самим замінивши експорт урану до Росії, від якого ми свого часу відмовилися у рамках накладення санкцій на РФ.

- Які реформи, на вашу думку, є найважливішими для української держави сьогодні. У чому Австралія готова допомагати Україні?

- Усі реформи є важливими. Процес прийняття рішень із ключових питань повинен бути прискорений, боротьба з корупцією є ключовою у цьому переліку.

У період після трагедії з малайзійським літаком рейсу MH17 уряд Австралії надав українській армії матеріально-технічну допомогу на суму 5 млн дол. і розпочав переговори щодо заборони на експорт до Росії австралійського урану. Ми започаткували діяльність Посольства Австралії у Києві - не лише як центру координації зусиль з притягнення до відповідальності винуватців трагедії, але і як знак солідарності з країною, яка прагне бути вільною. Це скромна підтримка, але під час свого візиту до Києва я зрозумів, що вона високо оцінюється українським урядом і народом. 

читайте також